زمان تأسیس دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی ـ درمانی تهران درسال 1934، دانشكده داروسازی وابسته به مدرسه عالی طب بود. در آن زمان رشته داروسازی یك دوره آموزشی سه‌ساله داشت كه ورود به آن با داشتن دیپلم دوره متوسطه ممكن می‌گردید. از سال 1939 دوره آموزشی داروسازی به یك دوره 4 ساله تبدیل شد كه فارغ‌التحصیلان آن موفق به اخذ درجه Pharm. D. می‌گردیدند. در سال 1956 داروسازی از پزشكی جدا گردید و یك دوره آموزشی 5 ساله به آن اختصاص یافت. تا سال 1986، آموزش داروسازی محدود به رشته‌های (undergraduate) بود ولی از آن سال رشته‌های تخصصی (Postgraduate) نیز در دانشكده راه‌اندازی شد.

هدف : در حال حاضر دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی ـ درمانی تهران یكی از فعالترین و مجهزترین مراكز آموزشی ـ پژوهشی دانشگاهی در ایران محسوب می‌شود برنامه آموزشی دانشكده داروسازی امكان كسب دانش داروسازی را همزمان با مهارتهای حرفه‌ای برای فارغ‌التحصیلان این رشته فراهم می‌نماید. این برنامه با هدف فراهم‌سازی زمینه فعالیت فارغ‌التحصیلان این رشته در مراكز مختلف از جمله داروخانه‌ها، شركتهای صنعتی و داروسازی، آزمایشگاههای كنترل كیفیت، مراكز كنترل سموم، صنایع آرایشی،داروسازی هسته‌ای ، طب گیاهی، تحقیقات بیوتكنولوژی و مراكز دانشگاهی تنظیم گردیده است.

سازمان اداری: مدیریت دانشكده برعهده رئیس دانشكده است كه با حكم رئیس دانشگاه منصوب می‌شود. سازمان مدیریت دانشكده عبارت است از رئیس دانشكده، معاون امور آموزشی ـ پژوهشی، معاون امور اداری مالی و معاون امور دانشجویی.

گروه های آموزشی: این دانشكده دارای 6 گروه آموزشی بشرح زیر میباشد:- سم‌شناسی و آب‌شناسی و مواد خوراكی از دیدگاه داروئی – فارماسوتیكس (داروسازی)- داروسازی بالینی – شیمی داروئی- فارماكوگنوزی- بیوتكنولوژی

نكات برجسته : -بخش داروئی دانشكده داروسازی در سال 1940 به منظور تهیه و توزیع مناسب داروهای مورد نیاز بیمارستانهای شهر تهران زیر نظر دانشكده‌های پزشكی، داروسازی و دندانپزشكی تأسیس گردید و در سال 1974 رسماً در اختیار دانشكده داروسازی قرار گرفت. از جمله وظایف این بخش می‌توان به خریداری و تهیه داروهای تخصصی و مواد اولیه مورد نیاز بخش داروئی، تهیه داروهای تركیبی طبق دستور فارماكوپه دانشكده و پخش و توزیع داروهای تهیه‌شده بین داروخانه‌های بیمارستانی اشاره كرد. از جمله مهمترین پروژه‌های این بخش می‌توان به تولید بیش از 20 نوع فرآورده‌ تشخیص طبی مانند كیت‌های اندازه‌گیری هورمونها و تشخیص بیماریهای عفونی به روش الیزا و رادیوایمونواسی و تولید داروهای نوتركیب مانند اینترفرون?-2b و G-CSF اشاره كرد.

-دانشكده داروسازی دارای 7 داروخانه در سطح شهر تهران است كه ضمن ارایه داروهای مهم و موردنیاز به بیماران، جهت آموزش دوره‌های عملی دانشجویان Undergraduate نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

-یكی از اقدامات مهم كه توسط دانشكده داروسازی پیگیری می‌شود راه‌اندازی موسسه گیاهان دارویی است كه وظیفه ساماندهی و توسعه صنعت داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی كشور را برعهده خواهد داشت.

-دو گروه آموزشی شیمی‌داروئی و سم‌شناسی و آب‌شناسی و مواد خوراكی از دیدگاه داروئی بعنوان قطب علمی تحقیقات این علوم در كشور انتخاب شده‌اند.

دانشكده داروسازی رشته‌های زیر را ارائه می‌نماید:

رشته آموزشی: -داروسازی عمومی- سم‌شناسی – مواد خوراكی و آب‌شناسی پزشكی -فارماسیوتیكس (داروسازی)-فارماكوتراپی (داروسازی بالینی)- فارماكوگنوزی- بیوتكنولوژی- شیمی دارویی- داروسازی هسته‌ای