• مقالات منتشر شده

 • طرح‌های در حال اجرا
  مجری اول

 • arm1

  دانشکده پیراپزشکی در سال 1370 به صورت مستقل شروع به فعالیت نمود و در حال حاضر دارای گروه‌های آموزشی و مقاطع کارشناسی اتاق عمل ، هوشبری، تكنولوژی علوم پرتویی ،علوم‌ آزمایشگاهی، تكنولوژی رادیولوژی و رادیوتراپی، كتابداری و اطلاع‌رسانی پزشكی، مدیریت اطلاعات سلامت ، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی و مقطع کارشناسی ارشد : كتابداری و اطلاع‌رسانی پزشكی، خون شناسی و انتقال خون، بیوتكنولوژی پزشكی، مدیریت اطلاعات سلامت و دکتری خون شناسی و انتقال خون ، مدیریت اطلاعات سلامت میباشد .
  در راستای اهداف معاونت پژوهشی ، این معاونت در زمینه های ذیل فعالیت دارد :
  1- ارزشیابی طرحهای تحقیقاتی و مساعدت در اجرای آنها: دریافت طرحهای تحقیقاتی كه می بایستی براساس اصول و ضوابط معاونت پژوهشی دانشگاه تدوین شده باشد، ارسال طرحها برای داوری ،تشكیل شورای پژوهشی و آماده سازی طرحها جهت ارائه در شورای مذكور، اعلام نظر شورا به مجریان، پیگیری جهت انجام اصلاحات مورد نظر شورا، بررسی و كارشناسی اصلاحات انجام شده و آماده سازی طرحها جهت ارائه در شورا و هماهنگی های لازم جهت آماده سازی طرحهای مصوب شورای دانشكده برای جلسات اولویت بندی، ارسال طرحهای مصوب به معاونت پژوهشی به صورت online ، انجام مكاتبات لازم، تحویل گزارش نهایی از مجریان و صدور گواهی پایان طرح برای معاونت پژوهشی دانشگاه.
  2- همكاری در خصوص اجرای پایان نامه ها: همکاری در تنظیم قرارداد پایان نامه های Ph.D , كارشناسی ارشد و هماهنگی های لازم با امور مالی دانشكده در خصوص نحوه پرداخت و تسویه حساب قراردادها.
  3- برگزاری كارگاههای آموزشی و پژوهشی در معاونت پژوهشی پس از بررسی نیاز سنجی كارگاههای آموزشی، پژوهشی اعضای هیات علمی نسبت به برگزاری كارگاههای مذكور اقدام لازم به عمل می آید .
  آزمایشگاه های دانشکده شامل آزمایشگاه های تخصصی برای ارائه دروس عملی رشته علوم آزمایشگاهی و آزمایشگاه تحقیقات مرکزی جهت انجام پروژه های دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی می باشد.
  کتابخانه دانشکده پیراپزشکی در ساختمان شماره 2 دانشکده ، واقع در خیابان شفیعی ، با فضایی به مساحت 80 مترمربع جهت سالن مطالعه و مخزن به کتابخانه اختصاص داده شده است . این کتابخانه ، مجموعه مناسبی از منابع ضروری گردآوری و سازماندهی نموده تا بتواند پاسخگوی نیازهای علمی دانشجویان ،اساتید و کارکنان باشند.
  مرکز رایانه دانشکده پیراپزشکی درطبقه اول ساختمان نیز در ساختمان شماره 2 دانشکده ، با مساحتی بالغ بر 70 متر مربع حدود 20 سیستم رایانه در دو بخش مشغول خدمات دهی به کارکنان و دانشجویان است .
  بخش کارگاهها و کلاس که بخش بزرگی از مرکز را به خود اختصاص داده و دانشجویان کلاس های واحد رایانه خود را در آن میگذرانند.
  مجله پیاورد سلامت دارای رتبه علمی پژوهشی از کمسیون نشریات علوم پزشکی کشور بوده و نشریه‌ی تخصصی دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران است که هدف از انتشار آن ارائه‌ی نظریه‌ها، نتایج پژوهش‌ها و دستاوردهای علمی در زمینه علوم پیراپزشکی و بهداشتی درمانی است و به دنبال آن ارتقای سطح کیفی آموزش و پژوهش، تبادل و توسعه‌ی آموخته‌ها و تجربیات تازه علمی و آشنا کردن دانش آموختگان رشته‌های تحصیلی مزبور با آخرین یافته های علمی در حیطه‌های مورد نظر است.
  مرکز تحقیقات بیماری های مشترک بین انسان و دام مركزی(زئونوز) در سال 1391 در زمینه آموزش، پژوهش، درمان و پیشگیری از بیماری های مشترک بین انسان و دام فعالیت دارد.
  اهداف :
  • انجام تحقیقات بنیادی كاربردی در زمینه بیماری های مشترک بین انسان و دام
  • ایجاد بانك اطلاعاتی بیماری های مشترک بین انسان و دام كشور
  • آموزش همگانی برای پیشگیری بیماری های مشترک بین انسان و دام
  استراتژی : مرکز تحقیقات بیماری های مشترک بین انسان و دام مركزی است كه كمك می كند تا بروز بیماری های مشترک بین انسان و دام را در كشوربه حداقل رسانده و با آموزش به بیماران و ترویج بهترین متد درمان آنها میزان امید به زندگی و نیز كیفیت زندگی آنها را ارتقاء بخشد.
  مرکز تحقیقات مدیریت اطلاعات سلامت که از سال 1390فعالیت داشته و درعصر فناوری اطلاعات و پیچیدگی روز افزون رفتارها وفرهنگهای سازمانی ونیاز وافر مدیران وسیاست گزاران به داده های موردنیاز ایجاد مرکز تحقیقات مدیریت اطلاعات سلامت دردانشگاه علوم پزشکی تهران بعنوان نماد آموزش عالی کشور به منظور گسترش پژوهش و هماهنگی بین مراکز تابعه ووابسته به دانشگاه متبوع وهمچنین ارتباط موثر با مراکز مشابه جهت نیل به اهداف علمی – پژوهشی مرتبط ، انتقال فن آوری مالی مورد نیاز وارائه راه کار برای حل مشکلات نظام سلامت کشور به عنوان یکی از اولویتهای اساسی زمان حاضر امری ضروری محسوب می شود.
  دراین راستا دانشکده پیراپزشکی باعنایت به ماموریت سازمانی ورسالت گروههای آموزشی – پژوهشی تابعه وظیفه خود می داند هدایت ورهبری و محوریت مرکز تحقیقات مدیریت اطلاعات سلامت رابا همکاری سایر واحدهای تابعه دانشگاه عهده دار باشد واهداف ذیل را به عنوان محورهای اصلی این مرکز مورد توجه قراردهد.
  1- توسعه و بکارگیری دانش بشری درزمینه علم ” مدیریت اطلاعات سلامت“
  2- انجام پژوهشهای بنیادی اپیدمیولوژیک وبالینی درجهت اصلاح نظام ارائه خدمات بهداشتی – درمانی کشور به منظور جوابگویی به نیازهای جامعه اسلامی
  3- جمع آوری ، تنظیم وطبقه بندی اسناد ، مقالات ومدارک مربوطه وانتشار آنها.
  4- تربیت نیروی انسانی ومحقق درزمینه ” مدیریت اطلاعات سلامت “
  5- ترغیب ، تشویق وبکارگیری محققین .
  6- کوشش درجلب توجه وهمکاری مراکز تحقیقاتی واجرایی مربوطه درداخل کشور
  7- همکاری علمی بامراکز تحقیقاتی وآموزشی سایر کشورها وسازمانهای بین المللی با رعایت قوانین ومقررات دولت جمهوری اسلامی ایران .